45 fremmødte hørte lidt om 55 emner

I forbindelse med Historie Haderslevs projekt ”Arkiver på begge sider af grænsen, relevans, udfordringer og samarbejde”, – se www.historiehaderslev.dk, mødte ca. 45 personer op til det første foredrag i rækken af arrangementer der strækker sig frem til november 2025.

Foredraget på Broagerhus handlede om ”Erindringsværkstedet” i Broagerlands Lokalarkiv.

Arkivar fra Historie Haderslev, Sidsel von Qualen fortalte om projektet, der er støttet af Interreg Deutschland – Danmark – Den Europæiske Union.

Asta Flyvholm Kjær fortalte om aktiviteterne i «Erindringsværkstedet» og gav eksempler på forskellige temaer der har været igennem værkstedet. I alt er der blevet fortalt historier om 55 forskellige emner, som er blevet samlet i mapper. Der var en udstilling med effekter der passede til mange af historierne.

Det gav anledning til endnu flere historier fra tilhørerne.

Der var deltagere fra et stort område, fra Als og Sundeved til Hammelev og flere der kom fra Tyskland. En tolk sørgede for, at alle kunne forstå, hvad der blev fortalt.

Leder af arkivet Orla Kristensen, fortalte om arkivets virke og muligheder, og deltagerne fik en rundvisning i lokaler og udstillingen.

De flittige frivillige i Broagerhus Cafe sørgede for kaffe og kage.

Tak for en dejlig aften.

Venlig hilsen

Asta Flyvholm Kjær

 

Billederne er fra udstillingen knyttet til foredraget.

Broager.dk

Broager.dk er er et digitalt samlingssted for borgerne i byen og på Broagerland.

Følg med

© 2025 Broager – Designet af Aveo web&marketing