fylder plænen ved Broager skole på denne solbeskinnede torsdag. Årsagen er at det er 25 år siden, at nogle musiklærere udlevede idéen til Musikfestivalens.
Allerede en time ført start begyndte folk at sive ind på pladsen for at få en god plads foran scenen. Lidt før klokken slår 16.00 står det første kor på scenen og lader musikkens toner sprede sig stille ud over det store grønne områder, som nu er dækket med tæpper, stole, barnevogne og tæt pakket med et forventningsfuldt publikum i alle aldre.
Ditte Skyum, Broager skoles leder, har en tårnhøj forventning til eftermiddagens program og afvikling, og hun har noget at have det i. Som Ditte fortæller ”Alle på skolen har været yderst engagerede og lagt en masse energi i, sammen med de forskellige hold og deltagere udefra at lave en fest ud over det sædvanlige. Generalprøven gik rigtig godt selv om forventningens glæde hos aktørerne godt kunne vise lidt nervøsitet.
Boderne er ved at blive gjort klar med lækkerier, bl.a. kager som valgholdende har bagt og lidt i baggrunden høres aktivitet omkring grillen og popcornmaskinen.
Elev – elev imellem (Magnus)
Som forberedelse til musikfestivalen, har jeg interviewet Emmelie og Ella fra 4.b og Karla fra 6.b. De har alle tre været meget spændte på årets musikfestival. Både fordi, at det er 25-års jubilæum, men også fordi, at der i år har været et lærerkor på scenen og synge: ”Hvor små vi er”, Broager kirkekor med ”Fald min Engel”, Sønderborg Musikskole med ”Crazy Frog” og musiklærerne på Broager Skole med “Broager Skoles nye sang.” Næsten alt sammen nyt, og det har gjort pigerne forventningsfulde, og de syntes, at det var i top efter festivalen.
Men det de også glædede sig til var at stå i ansigtsmaling-boden. Noget helt nyt i år, som ikke har været der før. Det kostede 5 kr. at blive malet i ansigtet, og man kunne blive malet alt lige fra en giraf – til en løve eller fe. Ja, fantasien satte ingen grænser! Det lykkedes meget godt og den mindste, der blev malet, har været to år og den ældste har været femogfirs!
Derudover har alle tre selvfølgelig glædet sig til at optræde med deres sange, og spille på deres instrumenter. Emmelie og Ella fra 4.b spillede ”Flyvende Faduma” og Karla fra 6.b spillede ”Bad Romance”
”Der har været mange forberedelser, og når man pludselig skal stå på en scene foran så mange mennesker, så bliver man også nervøs, men vi går ind og fyrer den totalt af, og det skal ingen stoppe os i!”, siger de alle tre. Flot af dem.

Snak imellem generationer (Pia)
Emmelie og Ella fra 4. b kan begge godt lide musik fordi det giver en god stemning. ”Uden for skolen spiller jeg keyboard og guitar men i dag spiller jeg marimba. Min moster spiller violin og min morfar trompet, så jeg er vant til musik derhjemme” fortæller Emmelie. I Ellas hjem spilles ikke musik, så det hun hører, er mest på Youtube og navne, som undertegnede ikke kender, lige bortset fra Rasmus Seebach. Dog tilføjer hun at der høres meget ”gammelt” musik derhjemme, så nogle af dagens sange er kendte for hende.
Emmelie og Ella fortæller samstemmigt, at det er deres musiklærer, der har valgt sangen for det har hun helt styr på. Et helt år har de nu øvet hver uge, så deres forventning til gruppens optræden, er at den bliver uden fejl. De glæder sig begge til at høre alle de andre sange.
Karla fra 6. b fortæller, at det bliver et rigtigt band, når alle bakker op og det gør de fleste i hendes klasse. ”Min far er korleder og spiller orgel men musik er ikke lige det jeg først tænker på” smiler Karla.
Et halvt år har klassen øvet på stykket og Karla spiller bas, selv om det er hårdt for fingre og hænder.
Karla fortæller ”Vi valgte selv hvilken sang vi ville spille. Der var mange forslag, så det blev flertallet, der bestemte.
Jeg kommer fra Stubbæk skole, hvor vi ikke havde sådan et arrangement. Jeg synes det er fedt med sådan en festival, for vi lærer hinanden at kende på tværs klasser og vi er alle med for at have det sjovt og få en god lyd ud til publikum, så jeg er ikke nervøs”.
Endelig slår klokken16.00
Lærerne starter traditionen tro Musikfestivalen med sangen ”God musik……….”
Nu er jubilæumsfestivalen i gang og alle er meget spændte og forventningsfulde. Varmen gør at der er en konstant trafik til og fra boderne. Gamle bekendte mødes og der lyder megen snak både der og blandt publikum foran scenen.
Desværre skete det ind imellem, at elevernes sang druknede i den megen hyggesnak.
En anden Kunst
Trængte man lige til lidt skygge og nedkøling, var der en meget fin udstilling inden døre.
3. a og b havde arbejdet ud fra ”Mennesket i bevægelse” hvilket har givet nogle fantastiske farverige billeder og sjove figurer, der hvirvler rundt.
H3 havde lavet masker med Pablo Picasso som inspirationskilde. Virkelig flot resultat, som der kunne bruges meget tid på at nærstudere. Festlige, vilde og fyldt med farver.
I ler var formet mennesker i ”Fællesskab hvor alle er sig selv”. Interessant i denne tid, hvor der tales om ensomhed skønt man er sammen med andre.
En kæmpe blå bølge skyller frem på en stor plade, hvor en masse surfere er klippet ud af papir og limet på af 2. b. Fuld fart over bølgen i fin balance.
7. og 8. årgang havde fordybet sig i Keith Haring inden de selv vågede sig ud i at male dansende mænd og lidt buttede figurer, som var noget af det han blev kendt for. Interessant kunstner, der desværre døde i en ung alder.
Samarbejdet mellem forældre, elever og lærere (Magnus)
Som elev er det fedt at se hvert eneste år, at samarbejdet mellem forældre, elever og lærere, når klokken slår 19.00 ca., og festivalen er slut, kommer i spil.
Instrumenter, højtalere, mikrofoner, spande, scenebrikker osv. hjælpes vi ad i samarbejde med at få slæbet op i musiklokalet, så vi på kun ét kvarter, har ryddet pladsen op for nævnte ting. Derudover er der også en anden vigtig ting, der er, at vi får samlet alle dåser og andet skrald op, så vores kære pedel, Kjeld, ikke skal rydde alt skrald op dagen efter helt selv. Så det er også en af de gode ting ved musikfestivalen, at samarbejdskompetencen kommer i spil blandt forældre, elever og lærere, så pladsen ser fin og ryddelig ud, når vi alle er gået hjem, glade og trætte i seng efter en fantastisk 25-års musikfestivals jubilæum på Broager Skole. 🙂 Tak for i år, vi ses næste år! 🙂
Pia/Magnus
© 2026 Broager – Designet af Aveo web&marketing