Formanden, Henrik Sohl, aflagde beretning om et år, han synes er gået rigtig godt. Hele bestyrelsen har haft arbejdstøj på og har trukket med hele vejen.
Af arrangementer kan nævnes: 1. maj på Broagerhus, folkeafstemningen d. 1. juni 2022, torvedagene i Gråsten, folketingsvalget d. 1. november 2022
Regionsrådsmedlem Jette Damsø Henriksen, redegjorde på generalforsamlingen for den politiske situation i Regionen og talte især om sundhedsområdet.
Borgmester Erik Lauritzen redegjorde for den politiske situation i Byrådet.
Folketingsmedlem Benny Engelbrecht kunne ikke være fysisk til stede, da han var indkaldt til politiske forhandlinger i Folketinget og havde derfor fremsendt et skriftligt oplæg; Hvori han bl.a. takkede for indsatsen under valgkampen, der endte med at han var den der fik 6. flest stemmer i partiet og over 10.000 personlige stemmer!
3 bestyrelsesmedlemmer afgik efter tur: Preben Storm, Anne Sofie Krøyer, Marianne Taanquist
Alle 3 bestyrelsespladser blev besat for 2 år af: Michael Plambeck, Jørgen Christensen og byrådsmedlem Erik Lorenzen.
Robert Hansen og Preben Storm blev valgt som suppleanter til bestyrelsen
Emil Wismann Kirkebæk-Jensen blev genvalgt som kasserer
Rita Nielsen blev genvalgt som revisor
Charlotte Engelbrecht, Erik Lauritzen blev revisor suppleanter
På generalforsamling blev Bendt Olesen (tidligere Borgmester i Gråsten) udnævnt til æresmedlem i foreningen – Det er velfortjent!
Rita Nielsen – Takkede de tilstedeværende politikere for deres indsats i henholdsvis kommunen og regionen, og Bent Olesen agiterede for indvielsen af statuen af I.P Nielsen 22. april 2023 i Byparken i Broager og efterfølgende mindeudstilling på Broagerlands Lokalarkiv.
© 2025 Broager – Designet af Aveo web&marketing